Zespół Szkół nr 14
im. Ambasadorów Praw Człowieka
w Gorzowie Wielkopolskim
 
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

O projekcie Cyfrowobezpieczni.pl

Projekt „Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa", nazywany dalej Cyfrowobezpieczni.pl         jest współfinansowany ze środków budżetu państwa otrzymanych od Ministra Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu ,,Bezpieczna +" mającego na celu wspomaganie organów prowadzących w zapewnianiu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach w latach 2015-2018.
Projekt ten ma stanowić odpowiedź na problemy związane z coraz silniejszą obecnością technologii cyfrowych w życiu uczniów. Ze względu na bardzo dużą złożoność tego tematu, konieczne było zaplanowanie działań, które będą w systemowy sposób dotykały wszystkich aspektów zetknięcia się świata cyfrowego i polskiej szkoły. 
Temat ten ma bowiem co najmniej dwa oblicza. Z jednej strony komputery, smartfony i ciągły dostęp do Internetu prowadzą do pojawiania się wielu zupełnie nowych zagrożeń, na które nie są przygotowane ani dzieci, ani rodzice ani system oświatowy. Z drugiej strony mądre wykorzystywane narzędzi cyfrowych w edukacji może prowadzić do bardzo dobrych efektów: większego zaangażowania uczniów, lepszych wyników edukacyjnych, rozwoju ciekawszego i bardziej aktywizującego środowiska nauki. Obie  strony problemu są więc istotne dla szkoły i konieczne jest dobre wyważenie działań, tak aby zabezpieczyć dzieci przed zagrożeniami, a jednocześnie nie zniechęcić ich do korzystania z narzędzi cyfrowych.
Jak wynika z badań socjologów, obecność świata cyfrowego działa jako swoisty „wzmacniacz" dla tego, co dzieje się w szkole. Jeżeli szkoła pracuje dobrze, nauczyciele odpowiednio dobierają metody pracy do potrzeb uczniów i umieją wesprzeć ich w rozwoju, wykorzystywanie narzędzi cyfrowych może wzmocnić efekty pracy szkoły. Jednak, jeżeli między uczniami relacje są złe, oparte na braku empatii i życzliwości, narzędzia cyfrowe mogą być katalizatorem wielu negatywnych zjawisk, takich jak nękanie, izolowanie i agresja rówieśnicza. Tak więc, gdy myślimy o zagrożeniach bezpieczeństwa uczniów, nie same narzędzia cyfrowe są kluczowym problemem, ale zjawiska, które eskalują.
Projekt Cyfrowobezpieczni.pl ma na celu zaproponować szkołom systemowe rozwiązania, które pozwolą lepiej wykorzystywać narzędzia cyfrowe dla wspierania rozwoju uczniów, przy jednoczesnym zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa i nauczeniu ich zasad mądrego korzystania z Internetu i urządzeń cyfrowych. 
W ramach projektu: Odbędzie się blisko 2500 spotkań w szkołach, w ramach Szkolnych Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego. W trakcie każdego  takich Dni będą miały miejsce spotkania z dyrekcją, nauczycielami oraz uczniami, przeprowadzone przez  edukatorów projektu.  Zrealizowane zostaną 3 edycje konkursu „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!", w ramach których szkoły będą mogły  wygrać cenne nagrody, w tym pełne wyposażenie nowoczesnej pracowni informatycznej.  Powstaną specjalne punkty konsultacyjne dla dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców. Odbędą się 3 Ogólnopolskie Konwenty Bezpiecznej Szkoły, na które zaproszeni będą nauczyciele  z całej Polski. Przeprowadzone zostaną szkolenia dla blisko 2500 szkolnych liderów bezpieczeństwa cyfrowego. Powstanie portal Cyfrowobezpieczni.pl, na którym dostępne będą wszelkie materiały projektowe, w tym 24 scenariusze lekcji dla 4 etapów edukacyjnych, materiały multimedialne i kursy e-learningowe dla nauczycieli.
 

Zaproszenie dla zaprzyjaźnionego Gimnazjum

 Na nasze zaproszenie do wspólnego opracowania i podzielenia się uwagami nt. zasad bezpieczeństwa w internecie odpowiedzieli uczniowie z Gimnazjum nr19 w Gorzowie Wlkp.. Nauczyciele informatyki w obu gimnazjach omówili z uczniami zagrożenia wynikające z niewłaściwych zachowań uczniów w czasie komunikowania się poprzez komunikatory, czaty i portale społecznościowe oraz wymienili się wypracowanymi wnioskami.

Szkolne Zasady Bezpieczeństwa w Internecie

 Na zajęciach z informatyki, w ramach projektu CyfrowoBezpieczni uczniowie gimnazjum opracowali 

Szkolne Zasady Bezpieczeństwa w Internecie

 

1. Pamiętaj, że w Internecie nie wiesz, z kim tak naprawdę rozmawiasz.

2.Nie przeglądaj stron oznaczonych ostrzeżeniami
o nieodpowiedniej treści.

3.Nie podawaj danych osobowych. Posługuj się Nickiem, czyli internetową ksywką.

4.Nie klikaj na podejrzane linki. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników, gdyż mogą one zawierać wirusy.

5.Nie udostępniaj haseł. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnice. Pamiętaj, aby było ono trudne do zgadnięcia.

6.Włącz zaporę sieciową.

7.Zainstaluj program antywirusowy.

8.Z rozwagą pobieraj pliki z Internetu. Pobieraj tylko legalne pliki.

9.Nigdy nie wysyłaj swoich zdjęć nieznajomym, ponieważ nie wiesz, jakie oni mają zamiary.

10.Publikując treści Internecie, rób to z poszanowaniem godności innych ludzi. Nie udostępniaj plików nienależących do Ciebie.

11.Pamiętaj o stosowaniu Netykiety. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz żeby oni traktowali Ciebie. Nie hejtuj, nie obrażaj, nie troluj.

12.Wycisz telefon na lekcjach.

13.Bezpiecznie korzystaj z WI-FI.

14.Jeżeli zobaczysz w Internecie coś, co Cię zaniepokoi, powiedz o tym komuś z zaufanych dorosłych.

Konkurs rysunkowy "Cyfrowobezpieczni"

Konkurs rysunkowy "Cyfrowobezpieczni"
Załączniki:
 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...